سویه جدید اومیکرون

اقدامات ارزشمند ستاد کرونای دولت جدید و واکسیناسیون گسترده سبب کاهش فوتی ها از هفتصد نفر در ابتدای دولت جدید که سویه های اومیکرون BA1 و BA2 شایع بود در هفته های گذشته به صفر رسیده بود.

 

ولی خیلی ها با این فکر که کرونا تمام شده مهمانی ها و دید و بازدید ها مسافرت ها تجمع ها مراسمات بدون رعایت پروتوکل ها و زدن ماسک و رعایت فاصله و کاهش مراجعه جهت زدن واکسن ها سبب شد تا ویروس فرصت طلب جدیدی موسم به جهش یافته BA4 و BA5 به تدریج از مرز عراق و ترکیه و ...وارد ایران شود .

 

 خبر جدید بد اینکه متاسفانه بررسی ژنتیکی نوع جهش یافته ویروس در مراجعان سرپایی و مبتلایان جدید نشان داد اینها BA5 و BA4 هستند.

 

امارها افزایش شدید کرونا در ترکیه و عراق و برخی کشورهای دیگر منطقه را نشان می دهد که برای جلب توریست و درآمد زایی اخبار کرونا را قطع و پروتوکل ها را متوقف کردند تا میلیونها توریست جذب و پولها را به ترکیه و عراق و چند کشور دیگر سرازیر کنند و این سفرهای گسترده فاجعه آفرید و ویروس منحوس جهش یافته جدید که اوایل سال جاری در آفریقای جنوبی شناسایی شده بود با چرخش در میلیونها مسافر و توریست شیوع پیدا کرد و بلاخره به ایرانی که فوتی ها آن صفر شده بود رسید.

 

سویه های قبلی اومیکرون شامل BA1 و BA2 در حال مهار شدن بود ولی عادی انگاری جامعه و حتی مدیران ستاد کرونا و متخصصان و رسانه ها که کرونا را در مسیر پایان یافتن فکر می کردند حال توسط این ویروس منحوس فرصت طلب که مرتب چهره عوض می کند غافلگیر شده اند.

 

در خراسان رضوی آمار مراجعات کرونا مثبت ها ده برابر شده و آژیر خطر در مشهد مقدس به صدا در آمده 

در تهران هم مراجعات سرپایی بشدت افزایش پیدا کرده 

در استان های بزرگ پر تردد هم همینطور.

 

اما خبر خوب اینکه بررسی افراد مثبت شده جدید نشان داده که آنهایی که سه دوز واکسن را زده با علایم خفیف شبیه سرماخوردگی و بدن درد هستند ولی افرادی که واکسن ناقص زدن یا نزده اند علایم شدید و ممکن است بستری شوند.

 

پس تاثیر واکسن ها باز ثابت شد هرچند دانشمندان در حال بررسی میزان اثر بخشی واکسن های زده شده به سویه های جدید هستند 

 

پس لازم است ضمن رعایت پروتوکل ها و تکمیل فرایند واکسن مانع ایجاد موج جدید در کشور شویم.

نظرات

ارسال نظر

در نظر داشته باشید . . .

* دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط این پایگاه در وب سایت منتشر خواهد شد.
* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید