دشمن با رویکردهای جدید تهدید بیولوژیک بر جهان می‌تازد/ دشمن آغاز به چرخه جدیدی از روش‌های حذف کرده است

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) گفت: یکی از مهم‌ترین رویکردهای تهدیدات، تهدیدات بیولوژیک بوده که دشمن با استفاده از آن بسیاری از نخبگان کشور و جهان را حذف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، پروفسور علی کرمی در همایش نقش پدافند غیرعامل در تهدیدات بیولوژیک که ظهر امروز در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: یکی از راهبردهای مهم در حوزه تهدیدات، دفاع جامع و ارتقای آمادگی با جامعه سالم در مقابله با تهدیدات نوین است.

وی با اشاره به نقش آگاهی در حوزه‌های مختلف به ویژه تهدیدات دشمن افزود: آگاهی اصل و اساس استقلال، سلامت و اقتدار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) به هفته پدافند غیرعامل پرداخت و ادامه داد: از دوم تا هشتم آبان ماه جاری به عنوان هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده که پدافند غیرعامل به معنی شناسایی تهدیدات و اولویت‌بندی آن‌ها، شناسایی آسیب‌پذیری به تهدیدات و اقدام نسبت به کاهش آسیب‌پذیری افزایش پایداری و استمرار خدمات است.

کرمی نقش مدیران و مسؤولان را در کنترل و شناسایی تهدیدات و پدافندغیرعامل ارزشمند دانست و بیان کرد: تفکر یک مدیر باید تفکر پدافندی باشد و خطرات را جدی گرفته و نوع تهدیدات را متناسب با حوزه فعالیت خود تشخیص دهد.

وی گفت: با پیشرفت گسترده ایران در عرصه‌های مختلف علمی، تهدیدات نرم با رویکردهای متنوع‌تری این کشور را تهدید می‌کند که از نمونه رویکردهای آن می‌توان به تهدیدات فرهنگی و شبکه‌های اجتماعی، تهدیدات سایبری و حمله سایبری به زیرساخت‌ها، تهدیدات اقتصادی از جمله تحریم‌ها، گرانی و کمبود مواد اولیه اشاره کرد.

رئیس پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی بسیج جامعه پزشکی عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین رویکردهای تهدیدات، تهدیدات بیولوژیک بوده که دشمن با استفاده از آن بسیاری از نخبگان کشور و جهان را حذف می‌کند.

کرمی تصریح کرد: دشمن در عرصه جنگ نرم و تهدیدات نوین در 4 محور تغییر افکار، باور، رفتار و ساختار فعالیت می‌کند و تلاش دارد ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران را برهم زند.

وی مطرح کرد: دشمن در حوزه تهدیدات بیولوژیکی مواد غذایی هم فعالیت‌های خود را آغاز کرده و البته مسؤولان کشور توانسته‌اند آگاهی‌ها را کسب و اقدامات لازم را انجام دهند.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) خاطرنشان کرد: برای مقابله با تهدیدات بیولوژیکی دشمن از جمله تهدید غذایی، باید طب ایرانی اسلامی را در کشور ترویج دهیم و از الگوهای مناسب غذایی استفاده کنیم چراکه از ارزش‌های کشور فاصله گرفته‌ایم.

* تهدیدات بیولوژیکی دشمن در حذف چهره‌های شاخص

کرمی در بخشی از سخنان خود به نمونه‌ای از تهدیدات بیولوژیکی دشمن در حذف چهره‌های شاخص پرداخت و گفت: در حالی که نادر طالب‌زاده تهیه‌کننده، مجری برنامه‌های تلویزیونی، مستندساز و روزنامه‌نگار به شدت کسالت داشت و من نگران وضعیت جسمانی او بودم، به طور اتفاقی صحبت‌هایی از ترور بیولوژیک به میان آمد.

وی گفت: طالب‌زاده در خصوص اتفاق‌هایی که یک سال و نیم گذشته برای او در کشور عراق افتاده بود، صحبت کرد و حرف‌های عجیبی مبنی بر اینکه وی در هتلی در شهر نجف اقامت داشت، چمدان وی از میان صد‌ها چمدان برداشته و 5 تا 6 روز بعد در کربلا در نیمه شب به وی تحویل داده شد؛ لپ‌تاپ او را خالی و بررسی‌های‌ کامل را انجام داده بودند.

رئیس پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی بسیج جامعه پزشکی یادآور شد: طالب‌زاده از همان روز که چمدان‌ را تحویل گرفت دچار بدحالی شد به طوری که به سختی راه می‌رفت و سرفه‌های خونی شدید داشت؛ اگر ایشان آگاه‌تر بود لباس‌های داخل چمدان را نمی‌پوشید و یا از چمدان استفاده نمی‌کرد.

کرمی در ادامه گفت: این اتفاق به‌ نظرم بسیار عجیب ‌رسید؛ ترور بیولوژیک بسیار گسترده شده است در حالی‌ که بسیاری از ترورها بیولوژیک نیستند، بلکه با مواد شیمیایی و سمی انجام می‌شود و در آن مواد به کار رفته بحث‌هایی وجود دارد، اما بر اساس عادت به تمام انواع ترورها واژه بیولوژیک اطلاق می‌شود و در خصوص نادر طالب‌زاده هم همین عنوان مطرح شده است.

وی مطرح کرد: من عامل ترور وی را تشخیص نداده‌ام زیرا چیزی را مشاهده نکرده‌ام؛ اما پس از شنیدن حرف‌های طالب‌زاده حدس زدم که قطع به یقین آسیب جدی عمدی به وی رسیده است.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) تصریح کرد: از آنجایی‌ که طالب‌زاده یکی از افرادی است که مأموریت‌های خارج از کشور زیادی داشته و مواضع ایشان صریح و ضدصهیونیستی بوده، به طور قطع تحت نظر دشمن قرار داشته و احتمالاً دچار سوء قصد شده است.

کرمی اضافه کرد: در واقع باید گفت دشمن شروع به چرخه جدیدی از روش‌های حذف کرده است؛ صهیونیست‌ها جمله‌ای دارند که اسناد آن هم موجود است مبنی بر اینکه هر که بخواهد با ما(صهیونیست‌ها) مقابله کند، با انواع ویروس‌ها و روش‌های بیولوژیک حذف می‌شود.

وی با اشاره به چالش‌های موجود در حوزه تهدیدات بیولوژیکی کشور ادامه داد: جدی نگرفتن تهدیدات زیستی از سوی مسؤولان و نداشتن سند راهبردی در استان‌های از مهم‌ترین چالش‌های موجود در این حوزه است.

نظرات

ارسال نظر

در نظر داشته باشید . . .

* دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط این پایگاه در وب سایت منتشر خواهد شد.
* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید