مصاحبه با پروفسور علی کرمی


مصاحبه با دکتر علی کرمی (متخصص بیوتکنولوژی و فوق‌تخصص مهندسی ژنتیک)

 اگر ممکن است در ابتدای بحث و به صورت خلاصه از کاربردهای مهندسی ژنتیک در صنایع غذایی بگویید؟ و اینکه تا به امروز چه دستاوردهایی در این زمینه به دست آمده است؟ 

 بسم الله الرحمن الرحیم، کاربردهای مهندسی ژنتیک کاربردهای گسترده‌ای دارد. آن چیزی که در جامعه بیشتر مطرح شده ، کاربرد مهندسی ژنتیک در مواد غذایی تراریخته است، اما مهندسی ژنتیک کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد. به عنوان مثال می‌توان ژن یک ویتامین خاص را وارد ژنوم یک محصول گیاهی کرد و به دنبال آن محصولی را به دست آورد که آن ویتامین را در خود دارد.


 آیا با استفاده از مهندسی ژنتیک می‌توان به دنبال ساخت مواد غذایی بهتری برای آینده بشر بود؟ تا کنون چه فعالیت‌هایی در این زمینه صورت گرفته است؟ 

 بله، همان‌طور که اشاره شد مهندسی ژنتیک کاربردهای بسیار زیادی دارد که بسیاری از این کاربردها مفید است، به عنوان مثال می‌توان ژن برخی ویتامین‌ها یا مواد مغذی را وارد ژنوم محصولات غذایی کرد و با استفاده از این روش محصولاتی را به دست آورد که مواد مفیدی را در خود دارد. از جمله کاربردهای مهندسی ژنتیک که امروزه رایج است، ساخت انسولین با استفاده از مهندسی ژنتیک است.


 در مصاحبه‌های خود اعلام کرده‌اید که مواد غذایی تراریخته برای سلامتی افراد و جامعه مضر هستند، آیا مدارک علمی‌ای در این رابطه وجود دارد؟  

 بله، افرادی که موافق تراریخته کردن مواد غذایی بودند، شروع به دستکاری ژنتیکی محصولات گیاهی کردند و ژن‌های خاصی را وارد گیاهان کردند تا با استفاده از محصولاتی که  این ژن‌ها را در خود دارند به 4 هدف (افزایش تولید – کاهش سموم کشاورزی (با استفاده از وارد کردن ژن‌های خاص تولید کننده سموم برای دفع آفات کشاورزی)‌ - افزایش کیفیت محصول (به عنوان مثال تولید برنجی که ژن ویتامین خاصی را وارد ژنوم آن کرده‌اند تا آن ویتامین را در خود تولید کند) – تولید اقلام جدید)  برسند و مواد غذایی تراریخته را وارد بازار مصرفی کردند.

 حال اخیراً مقاله‌ای در نیویورک تایمز منتشر شده است که مقایسه‌ای 20 ساله را بین آمریکا و کانادا که از محصولات تراریخته استفاده کرده‌اند و اروپا که از این محصولات استفاده نکرده است، به عمل آورده است. این مقاله نشان می‌دهد محصولات تراریخته هیچ افزایش تولیدی را به ارمغان نیاورده‌اند، سموم کشاورزی به کار رفته برای تولید آن‌ها نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش پیدا کرده است (به دلیل اینکه آفات کشاورزی به سمومی که ژن آن‌ها در گیاه وارد شده است، مقاوم می‌شوند و تولید کنندگان تراریخته مجبور می‌شوند به مرور زمان میزان سم را افزایش دهند).

 در مقالات بسیاری مشخص شده است که  سموم به کار رفته در محصولات تراریخته نه تنها به کاهش سموم کشاورزی کمک نکرده‌اند، بلکه در حال به هم ریختن محیط زیست نیز هستند و به حشرات مختلف آسیب می‌رسانند. این محصولات حتی به حیوانات و انسان‌هایی که از این محصولات استفاده می‌کنند نیز آسیب می‌رسانند و در آزمایش‌های مختلفی این موضوع به اثبات رسیده است، به دلیل همین شواهد 37 کشور که 17 تای آن‌ها اروپایی هستند، کشت محصولات تراریخته را ممنوع کرده‌اند و 7 کشور حتی واردات این محصولات را نیز ممنوع کرده‌اند.

 به دنبال نگرانی‌های پیش آمده، امروزه در کشورهای اروپایی بر روی محصولات تراریخته لیلبل GMO قرار می‌گیرد و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها و مشاهده لیبل GMO بر روی محصولات متوجه تراریخته بودن آن‌ها می‌شوند. 


 در مصاحبه‌های خود اعلام کرده‌اید که مواد غذایی تراریخته برای سلامتی افراد و جامعه مضر هستند، آیا مدارک آیا همه مواد غذایی تراریخته مضر هستند؟ یا اینکه با استفاده از مهندسی ژنتیک می‌توان به مواد غذایی سالم نیز دست یافت؟ 

 خیر، همان‌طور که گفته شد با استفاده از مهندسی ژنتیکی می‌توان محصولاتی را تولید کرد که مواد مفیدی را در خود تولید می‌کنند. 


 در کشور ما نیز به دستکاری ژنتیکی مواد غذایی و تولید مواد غذایی تراریخته پرداخته می‌شود؟ اگر بله، آیا مضر نبودن این مواد تایید شده است؟ 

 بله متاسفانه در کشور ما نیز محصولات تراریخته تولید می‌شود و در این رابطه مدارک وجود دارد، حتی ما از مسئولین دعوت می‌کنیم که به بررسی محصولات کشت شده در مزارع ایران بپردازند و نتایج را به مردم اعلام کنند و مردم را آگاه کنند اما متاسفانه مسئولین توجهی به این مساله ندارند.

 همان‌طور که مضر بودن محصولات تراریخته در سطح جهانی و در مقالات بسیاری ثابت شده است، مضر بودن محصولات تراریخته داخل کشور نیز قابل اثبات است و ما نیز در این رابطه مقالاتی داریم. 


 آیا مواد غذایی تراریخته در کشور ما نیز یافت می‌شود؟ 

 بله ما مدارکی در اختیار داریم که نشان می‌دهند مواد غذایی تراریخته هم وارد کشور می‌شوند و هم در کشور تولید می‌شوند. متاسفانه مسئولین به این موضوع بسیار مهم توجه بسیار کمی دارند.


 ادعاهای شرکت‌های تولید کننده مواد غذایی تراریخته پیرامون سالم و بی ضرر بودن این مواد غذایی مورد تایید مجامع علمی کشورهای مبدا این شرکت‌ها قرار گرفته است؟

  خیر، مقالات بسیاری وجود دارد که مضر بودن مواد غذایی تراریخته را نشان می‌دهند. به عنوان مثال سمی به اسم گلایفوساید وجود دارد که مضر بودن آن ثابت شده است، شرکت مونسانتو ژن مقاومت به این سم را وارد ذرت کردند و به دنبال آن ذرت‌ها به سم گلایفوساید مقاوم شدند و حال از سم گلایفوساید در مزارع ذرت آمریکا استفاده می‌شود و این درحالی است که مضر بودن این سم در مقالات ثابت شده است.


 اگر این مواد غذایی مضر هستند و شرکت‌های تولید کننده نیز در این رابطه آگاهی دارند، چرا به تولید این مواد غذایی اقدام می‌کنند؟ هدف آن‌ها چیست؟ 

 چون این شرکت‌ها به دنبال حفظ قدرت و سودهای مالی خود هستند.


 چگونه تا به امروز سازمان‌های حامی سلامت در سطح جهان جلوی تولید مواد غذایی تراریخته را نگرفته‌اند؟ 

 چون این سازمان‌ها برده قدرت‌های مالی و سیاسی هستند و این موضوع به وضوح مشخص است، به عنوان مثال می‌توان به کشور عربستان اشاره کرد که با قدرت مالی خود سازمان ملل را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا به اهداف خود برسد. در حقیقت سازمان‌های بزرگ جهانی بیش از اینکه حامی بشریت باشند، برده قدرت و ثروت افراد و گروه‌هایی خاص هستند.


 آیا راهی برای تشخیص مواد غذایی تراریخته وجود دارد؟ 

 خیر، تنها راه شناسایی مواد غذایی تراریخته بررسی‌ آزمایشگاهی آن‌ها است. اما همان‌طور که اشاره شد در کشورهای اروپایی بر روی محصولات غذایی تراریخته لیبل GMO قرار می‌گیرد تا مردم بتوانند این محصولات را شناسایی کنند.


 در برخی از مصاحبه های خود به ژنی به نام ژن خدا و کتابی با نام The god gene که در رابطه با همین ژن نوشته شده است، اشاره کرده‌اید. اگر ممکن است اندکی در رابطه با این ژن و عملکرد آن توضیح دهید؟ 

 مدتی است که ژنتیک وارد حیطه‌ای به اسم ژنتیک رفتاری شده است و در این زمینه مطالعات بسیاری صورت گرفته است. حال مدت‌هاست که موضوع ایمان مورد بررسی ژنتیکی قرار گرفته است که آیا ژنتیک بر روی ایمان نیز تاثیر دارد یا خیر و به دنبال آن در سال‌های اخیر کتابی منتشر شد به اسم The god gene که ژنی را معرفی می‌کند و آن را ژنی می‌داند بر روی ایمان تاثیر دارد. این ژن بر روی دوپامین مغز و حال و هوای فرد تاثیر می‌گذارد.

 آمریکایی‌ها از این موضوع استفاده کردند و ویروس فان‌وکس (FunVax) را طراحی و تولید کردند و پروژه دین‌زدایی را با استفاده از این ویروس پیگیری کردند. اسنادی وجود دارد که تاثیرگذار بودن این ویروس را نشان می‌دهند. 


 در مصاحبه‌ای عنوان کرده بودید که سال‌هاست آب زمزم را توسط ویروسی طراحی شده آلوده کرده‌اند. آیا مدارکی علمی برای تایید کردن این موضوع وجود دارد؟ 

 البته این موضوع رو آقای دکتر طالب‌زاده برای اولین بار اعلام کردند و برای این موضوع هم مدارکی وجود دارد و حتی روزنامه گاردین نیز به این موضوع پرداخته است و کاملاً مشخص است که دشمنان ما برای مسلمانان برنامه‌های گسترده‌ای دارند.


 در بخشی از مصاحبه خود با یک خبرگزاری اعلام کرده بودید که طبق اعلام یک پزشک، کشته‌شدگان سال گذشته حج مسموم شده‌اند. آیا اطلاعات دقیق‌تری در این رابطه وجود دارد که در اختیار ما قرار دهید؟ 

 بله، اسنادی توسط یک سم‌شناس مصری ارائه شده است که نشان می‌دهد کشته‌شدگان فاجعه منا توسط یک سم مسموم شده‌اند. ما نیز اسناد و مقالات این موضوع را در اختیار سازمان حج و زیارت قرار دادیم، اما متاسفانه این موضوع را نادیده گرفتند!


 در بخشی از سخنان خود به پروژه ژنوم ایرانی اشاره کرده بودید. این پروژه توسط چه مرکزی انجام شده و آیا به سرانجام رسیده است؟ هدف آنها از انجام این پروژه چه بوده است؟ 

 حدود 15 سال پیش پروژه‌ای را پیشنهاد کردم که ژنوم ایرانی را سکانس کنیم، متاسفانه پروژه ما را مسخره کردند و اجازه این کار را ندادند. حدود 3 سال قبل بود که تیمی از دانشگاه استنفورد به رهبری خانم رکسانا پروژه ژنوم ایرانی را با هدف سکانس کردن ژنوم مردم ایران به تفکیک قومیت‌های مختلف آغاز کردند و متاسفانه اخیراً اعلام شد که این پروژه به پایان رسیده و ژنوم اقوام ایرانی را سکانس کرده‌اند و اکنون اطلاعات ژنتیکی ایران در اختیار آمریکایی‌هاست و می‌توانند از این موضوع استفاده‌های گسترده‌ای ببرند.

 مدت‌هاست به خانم دانشجو ایمیل می‌دهم که این اطلاعات متعلق به مردم ایران است و این اطلاعات را در اختیار ما قرار بدهید اما به بهانه‌های مختلف این اطلاعات را در اختیار ما قرار نمی‌دهند.

 بسیار جای تاسف است که مدیریت فلج مسئولین اجازه نمی‌دهد که ما در زمینه‌های مختلف علمی پیشرفت کنیم، اما مسئولین ما در خواب به سر می‌برند و این در حالی است که دشمنان هر روز برنامه‌های جدیدی را علیه ما پیگیری می‌کنند و به هر وسیله‌ای به دنبال ضربه زدن به ما هستند.


 آیا بحث یا بحث‌هایی باقی مانده است که از سوی ما مورد سوال واقع نشده باشد و شما بخواهید آنها را مطرح کنید و پیرامون آن‌ها به توضیح بپردازید؟ 

 اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد ولی موضوعی که بنده را آزار می‌دهد این است که نمی‌توانم بگویم چون افرادی اعتراض می‌کنند که من توهم توطئه دارم! به خدا برای تمام این موضوعات سند و مدرک دارم ولی نمی‌توانم این اسناد را ارائه بدهم، من به دنبال آگاه کردن مردم هستم چرا که مردم باید آگاه شوند و حقایق را بدانند.


 به عنوان فردی که سال‌ها عمر خود را صرف مطالعه و تحقیق کرده‌اید، چه سخنی با مردم جامعه و به خصوص جوانان دارید؟ 

 مردم بدانند که خطر جدی است و دشمن از هر سو به دنبال صدمه زدن به ما است، بیاید از فناوری‌ها برای پیشرفت و توسعه استفاده کنیم. از مردم هم دعوت می‌کنم که در کانالی که برای اصلاح سبک زندگی در تلگرام داریم عضو شوند تا حقایق را بدانند و به کمک یکدیگر سمت سبک زندگی سالم حرکت کنیم.


نظرات

ارسال نظر

در نظر داشته باشید . . .

* دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط این پایگاه در وب سایت منتشر خواهد شد.
* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید